Home Air-to-water heat pumps DAIKIN DAIKIN ALTHERMA 3 H MT (high temperature) ETVX12S18E9W/EPRA12EW1 with integrated boiler 180 l / 12 kW / Heated area: up to 230 m²
-17%
Click to enlarge
DAIKIN ALTHERMA 3 H MT (high temperature) ETVX12S18E9W/EPRA12EW1 with integrated boiler 180 l / 12 kW / Heated area: up to 230 m²
NB! We offer installation service. Request a quote when placing an order!
Available on backorder
Request a quote
This product is already in your quote list
View list
Compare
Share:
Close
Tootekategooriad
  • Geothermal heat pumps 8
    • DAIKIN 4
    • Alpha Innotec 4
  • Air-to-air heat pumps 47
    • MIDEA 9
    • DAIKIN 8
    • SAMSUNG 30
  • Optional equipment 22
  • Ventilation 7
    • Ventilation equipment 7
      • ENSY 7
  • Air-to-water heat pumps 103
    • DAIKIN 40
    • Alpha Innotec 1
    • Battery tanks 13
    • Boilers 10
    • SAMSUNG 23
    • MIDEA 16
  • Description
Description
Heating power: 12 kW
Heating power at outdoor temperature -25 ºC: 6.6 kW
Guaranteed heating at outside temperature: -28 ºC
Heating efficiency SCOP: 4.82
Energy label for heating: A+++
Heated area: up to 230 m²
Interior dimensions (H × W × D): 1650 x 595 x 625 mm
Noise level of the interior: 30 dB(A)
Internal weight: 108 kg
Power supply: 3 faasi 380 V / 50 Hz, 16 A
External dimensions (H × W × D): 1003 x 1270 x 533 mm
Outdoor noise level: 41.1 dB(A)
Outer weight: 118 kg
Related products
-17%
Compare
DAIKIN ALTHERMA 3 H MT (high temperature) ETVX12S18E9W/EPRA08EW1 with integrated boiler 180 l / 8 kW / Heated area: up to 190 m²
[:et]
 [:ru]
[:en]
[:]
Request a quote
View list
-17%
DAIKIN ALTHERMA 3 H HT (high temperature) ETVX16S18E9W7/EPRA14DW17 with integrated boiler 230 l / 14 kW / Heated area: up to 220 m²
[:et]
[:ru]
[:en]
[:]
-15%
DAIKIN ALTHERMA 3 EHBX08E9W/ERGA08EVH / without integrated boiler / 8 kW / electric heater 6 kW / Heated area: up to 180 m²
-18%
DAIKIN ALTHERMA 3 (BI-ZONE) EHVZ08S23E9W/ERGA08EV with integrated boiler 230 l / 8 kW / Heated area: up to 180 m²
-17%
DAIKIN ALTHERMA 3 EHBX08E6V/ERGA06EVH / without integrated boiler / 6 kW / electric heater 9 kW / Heated area: up to 150 m²
-16%
DAIKIN ALTHERMA 3 EHVX08S23E9W/ERGA08EV with integrated boiler 230 l / 8 kW / Heated area: up to 180 m²
-17%
DAIKIN ALTHERMA 3 H MT (high temperature) ETVX12S23E9W/EPRA10EW1 with integrated boiler 230 l / 10 kW / Heated area: up to 210 m²
-16%