Home Air-to-air heat pumps DAIKIN DAIKIN PERFERA FVXM35A/RXTP35R 4.0 kW (1.2 – 6.2 kW) Heated area: up to 100 m²
-20%
Click to enlarge
DAIKIN
DAIKIN PERFERA FVXM35A/RXTP35R 4.0 kW (1.2 – 6.2 kW) Heated area: up to 100 m²
NB! We offer installation service. Request a quote when placing an order!
Available on backorder
Request a quote
This product is already in your quote list
View list
Compare
Share:
Close
Tootekategooriad
  • Air-to-air heat pumps 47
    • DAIKIN 8
    • SAMSUNG 30
    • MIDEA 9
  • Optional equipment 22
  • Geothermal heat pumps 8
    • Alpha Innotec 4
    • DAIKIN 4
  • Ventilation 7
    • Ventilation equipment 7
      • ENSY 7
  • Air-to-water heat pumps 103
    • DAIKIN 40
    • Alpha Innotec 1
    • Battery tanks 13
    • Boilers 10
    • SAMSUNG 23
    • MIDEA 16
  • Description
  • Additional information
Description
Heating power: 4.0 kW (1.2 – 6.2 kW)
Guaranteed heating at outdoor temperature: -25 ºC
Heating efficiency SCOP: 4.60
Energy label for heating: A++
Heated area: up to 100 m²
Cooling power: 3.5 kW (1.4 – 4.3 kW)
Cooling efficiency SEER: 6.10
Energy label when chilled: A++
Cooled area: up to 35 m²
Interior dimensions (H × W × D): 600 x 750 x 238 mm
Noise level of the interior: 19 – 39 dB(A)
Weight of the inside: 17 kg
External dimensions (H × W × D): 551 x 763 x 312 mm
Outdoor noise level: 48-49 dB(A)
Outer weight: 38 kg
Power supply: 230 V / 50 Hz / 16 A
Additional information
Brand
DAIKIN
Related products
-20%
Compare
DAIKIN PERFERA FVXM25A/RXTP25R 3.2 kW (1.2 – 5.7 kW) Heated area: up to 75 m²
[:et]
 [:ru]
 [:en]
[:]
Request a quote
View list
-17%
DAIKIN ALTHERMA 3 H MT (high temperature) ETVX12S18E9W/EPRA08EW1 with integrated boiler 180 l / 8 kW / Heated area: up to 190 m²
[:et]
 [:ru]
[:en]
[:]
-16%
DAIKIN ALTHERMA 3 H HT (high temperature) ETVX16S18E9W7/EPRA14DW17 with integrated boiler 180 l / 14 kW / Heated area: up to 220 m²
-17%
DAIKIN ALTHERMA 3 H HT (high temperature) ETVX16S23E9W7/EPRA18DW17 with integrated boiler 230 l / 18 kW / Heated area: up to 300 m²
-17%
DAIKIN ALTHERMA 3 H HT (high temperature) ETVX16S18E9W7/EPRA14DW17 with integrated boiler 230 l / 14 kW / Heated area: up to 220 m²
-17%
DAIKIN ALTHERMA 3 H HT (high temperature) ETBX16E9W7/EPRA18DW17 without integrated boiler / 18 kW / electric heater 9 kW / Heated area: up to 300 m²
-17%
DAIKIN ALTHERMA 3 H MT (high temperature) ETVX12S18E9W/EPRA12EW1 with integrated boiler 180 l / 12 kW / Heated area: up to 230 m²
-17%